تولید محتوا: بخشی از زندگی

تولید محتوا بخشی از زندگی روزمره است؛ از صدای طبیعت تا نوشته‌های دیجیتال. انواع محتوا شامل صوتی، متنی و تصویری هستند که هرکدام نقش مهمی در انتقال پیام‌ها و ارتباطات انسانی دارند.
تولید محتوا | رادیمگ

مقدمه

بشنو از نی چون شکایت می‌کند
از جدایی‌ها حکایت می‌کند

 

اگر میخوای مقاله رو به زبون خودمونی تر بخونی، اینجا کلیک کن

 

هرچیزی در جهان محتواست. صدای آوازی که از نی خارج می‌شود هم حتی گونه‌ای از محتواست. هر حرف و صدایی که در جهان تولید شود حامل خبری است که به وسیله‌ی محتوا منتقل می‌شود. صدای کلاغ محتوایی است که خبر از وجودشان می‌دهد، صدای تیک‌تاک ساعت نوعی از محتواست که خبر از گذر زمان می‌دهد، نگاه مادری به فرزندش خبر از محتوا می‌دهد، و لمس کسی در هنگام خندیدن خبر از محتوای نشان دهنده‌ی شادی و صمیمیت می‌دهد.
به طور کلی، هرچیزی را می‌توان به چشم تولید محتوا دید و محتوا انواع مختلفی دارد.

 

زمین، ظرف محتوا

زمین مانند ظرفی است مملو از محتوا که در تمام قسمت‌های آن چیزی برای به اشتراک گذاشتن وجود دارد. تمام بخش‌های آن حرفی برای گفتن دارد و می‌تواند حامل خبری باشد؛ از حضور درختان که خبر از وجود جنگل می‌دهد تا وجود موش‌ها در یک منطقه که خبر از آلودگی دارد. اقیانوس‌ها و زلزله‌ها نیز محتوایی است که زمین تولید می‌کند.
با وجود اینکه در روز میلیاردها محتوا توسط انسان‌ها تولید می‌شود، محتوایی که زمین را احاطه کرده است تنها مربوط به تولید محتوای ما انسان‌ها نیست. هرچیزی را می‌توان تولید محتوای حامل خبر دانست؛ از بارش برفی که از حضور زمستان خبر می‌دهد تا یک ریل در اینستاگرام.

انواع محتوا

محتوای صوتی

محتوای صوتی می‌تواند بسیار ساده باشد مانند صحبت‌ها و گفتگوها تا محتوایی پیچیده‌تر مانند پادکست‌های محتوی اطلاعات ارزشمند. محتوای صوتی جدا از آن‌که در زندگی روزمره دائم مورد استفاده قرار می‌گیرد، در بستر دیجیتال نیز با پیشرفت هرچه بیشتر طرفداران خاص خودش را پیدا کرده است. به دلیل دسترسی آسان‌تر‌ و سریع‌تر، اکثر انسان‌ها ترجیح می‌دهند که کانال‌ها و کتاب‌های صوتی را دنبال نمایند.

 

محتوای متنی

محتوای متنی یا نوشتاری قدیمی‌ترین نوع محتوا به حساب می‌آید. از آن زمان‌های بسیار قدیم که خط میخی به وجود آمد تا امروزه که انواع مختلفی از نویسندگی و محتوای متنی به وجود دارد، محتوای متنی بخش مهمی از زندگی انسان‌هاست.

محتوای تصویری

از نوشته‌های روی دیوار غارها تا عکسی که با دوربین حرفه‌ای گرفته می‌شود، محتوای تصویری است. این نوع از محتوا نیز همواره در تمام تاریخ حضور پررنگی داشته است.

سایر انواع محتوا

انواع دیگر محتوا را می‌توان مشتقات این سه رکن اصلی محتوا دانست:

دایره‌ی محتوا

انسان‌ها همواره روی محیط دایره‌ای به نام محتوا قدم می‌زنند. اگر نقاط بهم پیوسته‌ی دایره گسسته شود، دیگر محتوایی وجود نخواهد داشت. از هم گسستگی محتوا زمانی رخ می‌دهد که خلاقیت، نگرش، بینش و… در این دایره دچار سقوط شوند. اکنون دایره به خطی ممتد می‌ماند که خبر از مرگ محتوا می‌دهد.

زمین بی‌‌محتوا گویی در سکوتی مطلق فرو می‌رود و همه چیز به عدم می‌رسد. بدون وجود صدا، تصویر و متن، دیگر هیچ‌چیز باقی نمی‌ماند. محتوا مانند روح زمین است و اگر محتوا نباشد، آنچه که می‌ماند خلا است.

 

از تولید به مصرف

همانطور که همه‌ی انسان‌ها دائم درحال تولید محتوا هستند، مخاطب این محتواها نیز هستند. اگر صحبتی از دهانی خارج می‌شود، فورا راه‌ را به سمت گوش شخص یا اشخاص دیگری در پیش می‌گیرد. محتوا بدون وجود مخاطب هیچ معنایی ندارد. هر محتوایی تولید می‌شود تا پیامی را منتقل کند و این مهم اتفاق نمی‌افتد مگر آن‌که مخاطبی برای دریافت وجود داشته باشد. هر آدمی می‌تواند از محتواهای متنوع برداشت دلخواه خودش را داشته باشد؛ پس نه تنها اقیانوس محتوا انتهایی ندارد بلکه هر محتوا به تعداد تمام دیدگاه‌ها در هر ذهن به زندگی خودش ادامه می‌دهد.

از خوب دیدن تا تولید محتوا

برای تولید محتوای خلاقانه می‌توان به نگرش صحیح اشاره کرد؛ نگرش صحیح نیازمند دید درست به همه چیز است. همانطور که در مقاله‌ی قبل به آن اشاره کرده‌ایم (این قسمت باید لینک شود)، آن کسی که توان درست دیدن را نداشته باشد، نگرش خوبی نخواهد داشت.

 

نتیجه‌گیری

پس تولید محتوا برای زمین مانند نفس کشیدن است و برای انسان‌ها همه چیز. انسان با هر قدمی که روی زمین می‌گذارد، از هوایی تنفس می‌نماید که بازدم زمین است. انسان همواره محتوایی را به عرصه‌ی جهان وارد می‌کند و این امر بخشی اجتناب ناپذیر در زندگی انسان‌هاست.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

دسته بندی ۱

دسته بندی ۱

آخرین پادکست ها